Archiwum

 

 


 Rok szkolny 2019/2020


POŻEGNANIE KLASY VIII

W piątek 26.06.2020 r. pożegnaliśmy uczniów klasy VIII. Nasi kochani absolwenci Szkoły Podstawowej w Otałęży: Amelia Adamczyk, Hubert Babiec, Karol Gaj, Anna Janeczek, Jakub Kusek, Przemysław Majocha, Dariusz Masajada, Hubert Matuszczak, Mateusz Matuszczak, Piotr Smoleń, Blanka Urbanek i Patrycja Wójtowicz rozpoczynają nowy etap w życiu.
Gratulacje dla Ani Janeczek, która ukończyła szkołę podstawową z wyróżnieniem. Życzymy Wam z całego serca sukcesów zarówno w dalszej edukacji, jak również w życiu osobistym. Zdobywajcie świat, realizujcie marzenia, wierzcie w swoje możliwości, porażki przekuwajcie w sukces. POWODZENIA!!!

19-08-2020


Informacja – zakończenie roku szkolnego

W związku z utrzymującym się stanem pandemii zakończenie roku szkolnego 2019/2020 i odbiór świadectw odbywać się będzie wg poniższego harmonogramu:

25 czerwca 2020r. godz. 10.00 Spotkanie wychowawców oddziałów przedszkolnych z dziećmi i rodzicami na sali gimnastycznej – wejście od strony boiska.
 
26 czerwca 2020r.
odbiór świadectw:
godz. 8.30 – klasy I – III
godz. 9.00 – klasy IV – VI
godz. 9.30 – klasy VII i VIII

W celu ograniczenia kontaktu uczniowie poszczególnych klas przychodzą
do szkoły na wyznaczoną godzinę!!!

Uczniowie bez rodziców (rodzice, którzy przyjadą z dzieckiem nie wchodzą do szkoły, czekają na parkingu z zachowaniem dystansu społecznego) spotkają się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych z zachowaniem bezpiecznych odstępów od siebie co najmniej 1,5 m.

Wszystkie rzeczy należące do uczniów, które przechowywane są w szafkach szkolnych, worki z obuwiem zamiennym należy zabrać do domu.

Po otrzymaniu świadectw uczniowie opuszczają szkołę i wracają do domu, zabrania się gromadzenia przed szkołą i na terenie przyszkolnym.

Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obowiązuje zakrycie nosa i ust oraz dezynfekcja rąk.

Dyrektor Szkoły
Halina Czerwiec

22-06-2020


Aktywność ruchowa w moim obiektywie

Początkiem czerwca został ogłoszony konkurs fotograficzny, którego tematem była moja ulubiona aktywność ruchowa uwieczniona w obiektywnie aparatu.
Tak więc z klasy IV pierwsze miejsce zdobyli: NIKOLA MAJOCHA i MICHAŁ KURAŚ, II miesce Karolina Wójtowicz, Kacper Wójtowicz i Karol Misiak.
W klasie VI nie było łatwo wyłonić zwycięzcę, ale I miejsce zdobyła Julia Stolarz, II miesce - Magdalena Ćwięka, Kacper Owcarz, III miesce Zuzanna Duszkiewicz, Norbert Misiak i Wiktoria, Sebastian Malec, a w klasie VII - BARTEK KURAŚ zdobył I miesce. Prezentowana galeria tylko udowania, że dla chcącego nic trudnego. Gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom za pokazanie sportowego ducha.

 

18-06-2020


11-06-2020


2-06-2020


31-05-2020




Procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania Covid-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników Szkoły Podstawowej w Otałęży w trakcie prowadzenia zajęć w szkole.

Szczegółowe zasady pobytu uczniów kl. VIII w szkole w czasie konsultacji

Informacja rodzica i oświadczenie

22-05-2020


100 rocznica urodzin Jana Pawła II

Setna rocznica urodzin Jana Pawła II to okazja do lektury fragmentów książek o życiu i działalności tego niezwykłego Papieża-Polaka.
Młodszym czytelnikom spodoba się bogato ilustrowana publikacja
P. Rowickiego:

Starszym proponujemy fragment książki M. Ulatowskiej

Zapraszamy także do obejrzenia filmów dotyczących historii życia Jana Pawła II.

Film animowany dla dzieci

„Karol Wojtyła – Jan Paweł II” (film biograficzny )

„Wspomnienie Pontyfikatu Jana Pawła II”

„Jan Paweł II – człowiek, który zmienił świat”

W Wadowicach w rodzinnym mieście Papieża mieści Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. Zapraszamy na wirtualny spacer po muzeum

18-05-2020




Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Otałęży

Zarządzenie Wójta Gminy Czermin

Informacja Wójta dotycząca uruchomienia oddziałów przedszkolnych

Informacja rodzica i Oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna dotyczące ryzyka zakażenia patogenami drogą kropelkową

Procedura bezpieczeństwa dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania Covid-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników oddziału przedszkolnego w trakcie prowadzenia zajęć

7-05-2020


Uwaga!

Pełnione są dyżury telefoniczne w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczone przez psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w ramach szczególnego wsparcia w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19. Wsparcie udzielane jest dla dyrektorów szkół/placówek, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

Więcej informacji na stronie:

4-05-2020


5-04-2020


24-03-2020


21-03-2020


Rodzicu
Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i najbliższej Rodziny, koniecznie dopilnuj, aby dzieci pozostały w domu.
Zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji
w szkole. Dla uczniów będą zamieszczane informacje dotyczące zadań do wykonania na stronie internetowej szkoły w zakładce materiały.
Uczniu
Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu.
Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, centra handlowe, itp.), rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny
i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

15-03-2020


Szanowni Rodzice ubiegający się o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego na rok 2020/2021.
W dniu 23.03.2020 roku zostanie wywieszona na drzwiach szkoły lista dzieci zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego.
Aby dziecko zostało przyjęte Rodzice zobowiązani są złożyć w sekretariacie szkoły w dniach 24.03 - 03.04.2020r. pisemne oświadczenie - "potwierdzenie woli".
Druk do pobrania poniżej.
               

Dyrektor szkoły - Halina Czerwiec    

13-03-2020


13-03-2020


11-03-2020

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nasza szkoła również przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie klas 4-8 obejrzeli prezentację multimedialną, w której przedstawione zostały losy „Żołnierzy Wyklętych”, przyczyny kontynuowania przez nich walki po zakończeniu II wojny światowej oraz jej tragiczne skutki. Prezentację przygotowała Amelia Adamczyk z klasy 8. Ponadto uczniowie mogli zapoznać się z biogramami bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, zamieszczonymi w materiałach historycznych na holu szkolnym.

6-03-2020


KRONIKA WYDARZEŃ SPORTOWYCH!!!

Nasza szkoła uczesniczyła w projekcie "Młodzi w akcji!"organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wolontariusze grupy projektowej: Blanka Urbanek, Amelia Adamczyk, Patrycja Wójtowicz, Aleksandra Smoleń, Natalia Szrom, Kinga Wójtowicz wybrali temat KRONIKA SPORTOWA Z DAWNYCH LAT. Naszym zadaniem było pozyskanie wiedzy na temat tego, w co nasi rodzice, dziadkowie, sasiedzi bawili się, gdy byli w naszym wieku.Opracowaliśmy pytania do ankiety i uczennice zaczeły przeprowadzać wywiady, najpierw wśród najbliższych. Najwiecej informacji uzyskaliśmy prowadząc wywiady na szkolnej imprezie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Seniorzy bardzo chętnie dzieli się z nami swoimi wspomnieniami z okresu dzieciństwa: zabawa z rafką od rowera, kamyki, klasy, pliszka, skakanie na gumie.Dziewczęta wykonały plakat podsumowujący nasze działania, aby społeczność szkolna miała możliwość poznania gier i zabaw z dawnych lat. Na zajęciach wychowania fizycznego przeprowadziliśmy turniej "skakania na gumie", który sprawił nam dużo radości i fajnej zabawy!!!

 

3-03-2020


ZWIEDZAMY ZAKŁADY PRACY W MIELCU

W ubiegłą środę 26.02.2020r. wybraliśmy się do Mielca, aby w ramach doradztwa zawodowego zapoznać się z funkcjonowaniem dwóch firm: COBI Factory i CONTENEUR. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od wizyty w Siedzibie Głównej Agencji Rozwoju Przemysłu, gdzie poznaliśmy historię powstawania w Mielcu specjalnej strefy ekonomicznej i dowiedzieliśmy się, na czym polega praca agencji. Wszystkim firmom bardzo dziękujemy za możliwość zwiedzania!!

 

27-02-2020


Lepimy, z gliny lepimy, a potem baranki poświęcimy

Nasi uczniowie (klas I, II i III) wzięli udział w warsztatach ceramicznych w dniu 21 lutego 2020 roku zorganizowanych w Pracowni Ceramicznej LP w Mielcu. Zajęcia były bardzo owocne - każdy uczestnik ulepił samodzielnie wg wskazówek p. Lidii Płotnikiewicz swojego własnego baranka wielkanocnego. Prace zostaną później wypalone w specjalnym piecu. Oczywiście następne spotkanie już 6 marca będzie kontynuacją - tym razem wybierzemy się na malowanie. A później już tylko czekamy na Wielkanoc !!!!

 

21-02-2020


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

W dniu 20.02.2020 r. odbył się gminny turniej tenisa stołowego w Szkole Podstawowej w Trzcianie. Do turnieju zgłosiło się sześć szkół: SP Otałęż, SP Czermin, SP Łysaków, SP Breń Osuchowski, SP Ziempniów, SP Trzciana.
Turniej został rozegrany w dwóch grupach.
Pierwsza to Igrzyska Dzieci i tu reprezentowali nas: Michał Kuraś i Norbert Misiak, uczniowie zdobyli V miejsce.
Druga kategoria wiekowa to Igrzyska Młodzieży Szkolnej - reprezentowali nas: Jakub Kusek, Dariusz Masajada, Hubert Babiec.
Chłopcy w finale ulegli tylko zawodnikom Trzciany!!! Ostatecznie II miejsce! Serdczenie GRATULUJEMY!!!

 

20-02-2020


DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ

"Święto ma być wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych oraz stanowić inspirację dla młodzieży do pójścia w ich ślady".
W naszej szkole obchodziliśmy 19 lutego 2020 roku Dzień Nauki Polskiej. Dla upamiętnienia rocznicy urodzin znakomitego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika co roku będzie obchodzone to święto. Uczciliśmy je tworząc wystawę plakatów. Uczniowie klas I-VIII przygotowali mapy myśli, na których znalazły się ciekawostki o wybranym naukowcu. Byli to:

  • Jan Heweliusz
  • Ignacy Łukasiewicz
  • Karol Olszewski
  • Zygmunt Wróblewski
  • Maria Skłodowska – Curie
  • Henryk Arctowski
  • Ludwik Hirszfeld
  • Jan Czochralski
  • Stefan Banach.
Wystawa wszystkich plakatów została zaprezentowana właśnie 19 lutego. Nasza "galeria' dostępna była przez 3 dni dla wszystkich uczniów - cały czas mogli rozbudzać ciekawość, pogłębiać wiedzę i poszukiwać zainteresowania. Mogli inspirować się do działania w przyszłości - a nuż z tej inspiracji będziemy mogli kiedyś szczycić się kolejnym polskim naukowcem. Tym razem może z "naszego szkolnego podwórka". Ten wyjątkowy dzień stał się okazją do wyróżnienia grupy uczniów z klasy VII: Anny Brzdęk, Oskara Gubernata, Alicji Strugały i Kingi Wójtowicz, którzy w ramach ogólnopolskiego projektu „Historionauci” napisali artykuł pt. „Jak chroniono Centralny Okręg Przemysłowy przed szpiegami?”. Przygotowana przez uczniów publikacja została doceniona przez organizatorów i zamieszczona na tematycznym portalu HISTORIA-POSZUKAJ.

Zachęcamy do lektury!

19-02-2020


SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

W poniedziałek 10.02.2020 r.odbył się w naszej szkole turniej tenisa stołowego. Zgłosili się: Mateusz Matuszczak, Hubert Babiec, Dariusz Masajada, Przemysław Majocha, Bartłomiej Kuraś, Kuba Kusek, Norbert Misiak, Łukasz Sypek, Hubert Matuszczak, Piotr Smoleń. Turniej rozegraliśmy w dwóch grupach,każdy mecz do dwóch wygranych.
Do FINAŁU weszli: Kuba Kusek, Dariusz Masajada z grupy II, Hubert Babiec i Hubert Matuszczak z grupy I.
Zwycięzcą tunieju został KUBA KUSEK (kl. VIII);
II miejsce - HUBERT BABIEC;
III miejsce - Dariusz Masajada ;
IV miejsce - Hubert Matuszczak .
Nagrodą w tunieju jest reprezentowanie naszej szkoły w gminnym tuneju tenisa stołowego. Wszystkim zawodnikom GRATULUJEMY i zapraszamy w przyszłym roku.

 

10-02-2020

HISTORIONAUCI SĄ WŚRÓD NAS

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim projekcie Historionauci. Jest to program edukacji historycznej realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z HISTORIA: POSZUKAJ, programem edukacyjnym Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2018 roku – w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”.

W programie Historionauci uczniowie szukają śladów przeszłości w wybranych placówkach muzealnych. Punktem wyjścia jest obiekt muzealny (obraz, grafika, zdjęcie, przedmiot), który pochodzi z okresu 1795-1939. W tegorocznej edycji programu nacisk został położony na okres 1918 – 1939 ze względu na nowe wyzwania, jakie musiało podjąć odradzające się państwo polskie. Aby lepiej zrozumieć historię okresu międzywojennego, zadaniem uczniów było poszukiwanie przedmiotów związanych z życiem codziennym, historią społeczną, l okalnymi bohaterami oraz ważnymi wydarzeniami w okolicy, które opowiadają o tym, jak budował się nowy kraj.

Realizację projektu rozpoczęliśmy od udziału w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w dniach 9-10 października 2019 r. Naszą szkołę reprezentowała Kinga Wójtowicz z klasy VII oraz pani Janina Zięba (opiekun projektu). Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenerów i trenerki, a także szukali obiektów z okresu międzywojnia w warszawskich muzeach. Zajęcia odbywały się w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz w Muzeum Warszawy.

Następnym krokiem, niezbędnym do realizacji projektu, była wizyta grupy projektowej (uczniowie z klasy VI i VII) w Muzeum Regionalnym w Mielcu w dniu 24 października 2019 r. Naszym zadaniem był wybór obiektu głównego i dwóch obiektów „zapasowych” potrzebnych do dalszej pracy projektowej. I tu zaczęła się dla uczniów fascynująca, detektywistyczna przygoda: tropienie śladów, szukanie powiązań, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Przy ogromnej życzliwości pracowników muzeum, a zwłaszcza pana Krzysztofa Haptasia, udało nam się wytypować obiekt dalszych dociekań naukowo-historycznych: odznakę pracowniczą WP-2 PZL Mielec (Wytwórnia Płatowców nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu) z 1939 roku. Wybraliśmy ten obiekt, ponieważ nasz region słynie z zakładów lotniczych. Zakłady PZL Mielec stanowią nieodłączną część historii nie tylko miasta, ale i wielu rodzin z powiatu mieleckiego. Wytwórnia Płatowców nr 2 PZL Mielec wchodziła w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego, który był jednym z większych wyzwań gospodarczych II RP.

Ostatni etap realizacji projektu wymagał od uczniów opowiedzenia historii związanej z tym obiektem w interesujący dla nich i dla innych sposób. Efektem twórczej pracy uczniów z klasy VII (Kingi Wójtowicz, Anny Brzdęk, Alicji Strugały i Oskara Gubernata) jest artykuł „Polska Guidonia”, który opowiada o realiach życia w okresie międzywojennym w Mielcu oraz o tym, jakie znaczenie dla naszego regionu miała decyzja o budowie zakładów lotniczych w Mielcu. Opracowany materiał wysłaliśmy do CEO. Czekamy na finał!

15-12-2019


GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ I RĘCZNEJ KLAS VII i VIII

We czwartek 12.12.2019r. wybralismy się do Czermina na zawody sportowe - turniej piłki nożnej chłopców i piłki ręcznej dziewcząt. Zgłosiło się pięć szkół: SP Czermin, SP Otałęż, SP Trzciana, SP Łysaków i SP Ziempniów. Naszą szkołę reprezentowali: Blanka Urbanek, Amelia Adamczyk, Natalia Szrom, Patrycja Wójtowicz, Kinga Wójtowicz, Aleksandra Smoleń, Alicja Strugała, Aleksandra Janeczek, Zuzanna Duszkiewicz, Paulina Bąk; drużyna chłopców to: Kuba Kusek, Dariusz Masajada, Piotr Smoleń, Mateusz Matuszczak, Hubert Babiec, Łukasz Sypek, Norbert Misiak, Karol Gaj i Hubert Matuszczak.
Drużyna dziewcząt zdobyła III miejsce, natomiast chłopcy zdobyli I MIEJSCE!!! GRATULUJEMY!!!

 

12-12-2019


5 grudnia uczniowie klasy IV i V udali się do Mielca na „przedmikołajkowy maraton”. Dzień rozpoczęliśmy od porannego seansu w kinie „Galaktyka” i obejrzeliśmy film pt. „Kraina Lodu II”. Następnie udaliśmy się do pracowni naszej Pani Lidii a na warsztaty ceramiczne. To były niesamowite zajęcia. Każdy uczestnik dostał porcję gliny, z której miał wykonać świątecznego skrzata. Wszyscy z ogromnym zapałem ugniatali, wałkowali i lepili kawałki gliny tak, aby uformować tego jedynego, niepowtarzalnego skrzata. Z pozostałej gliny uczniowie wykonali ozdoby świąteczne według własnej inwencji. Dziękujemy Pani Lidii za ciekawie i twórczo spędzony czas.

 

6-12-2019


ZABAWA ANDRZEJKOWA !!!

W czwartek 28 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Samorząd Uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe dla wszystkich dzieci. Uczniowie klasy 8 przygotowali sprzęt i muzykę, dziękujemy.

 

29-11-2019


Uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Nasza placówka wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Ten wyjątkowy dzień świętowaliśmy w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie pilnie i z ogromną ciekawością słuchali przygotowanej prezentacji multimedialnej. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o prawach dziecka. Kolejno dzieci klas młodszych w swoich klasach wykonały prace plastyczne pt. „Dzieciństwo moich marzeń”. W starszych klasach w ramach godzin wychowawczych , dyskutowali, debatowali, pracowali w grupach, aby potem wspólnie przystąpić do Quizu, przygotowanego przez organizatorów programu. Koordynator: Natalia Soboń Współorganizatorzy: Wychowawcy klas

 

27-11-2019


Dnia 20. 11.2019 r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami pojechali do kina w Połańcu na film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Przed filmem odbyła się prelekcja na temat „ Pozory mylą”. Czasem ludzie wydają się inni, niż są naprawdę. Czy powinniśmy kogoś osądzać bez poznania go? Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest dzieło sztuki. Zastanowimy się, jakie przedmioty są powszechnie uważane za cenne, a jakie dla nas mają prawdziwą wartość. Fabuła jednego z serii filmów o dwóch młodych detektywach rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby. Lasse i Maja spróbują pomóc swemu przyjacielowi policjantowi, rozwiązując kryminalną zagadkę. Sprawa z każdą chwilą staje się trudniejsza i bardziej niebezpieczna. Jak zakończy się próba schwytania Cienia Sztuki? Jedno jest pewne – nic nie jest takie, jak się wydaje, a pozory mylą. Młodzi detektywi muszą wykorzystać swój spryt i umiejętność logicznego łączenia drobnych faktów oraz przechytrzyć nieuczciwych dorosłych. Uczniom podobał się film i byli zadowoleni z wyjazdu.

 

27-11-2019


ZAPOBIEGAMY CYBERPRZEMOCY

Nasza szkoła w tym roku bardzo mocno podkreśla problem Cyberprzemocy i Uzależnień od Internetu i Komputera. Do współpracy w działaniach profilaktyczno-wychowawczych został zaproszony pan Arkadiusz Łysoń z Centrum Edukacyjnego „Meritus”. Uczniowie w ramach zajęć lekcyjnych w dwóch grupach wiekowych uczestniczyli w pogadance pana Arkadiusza, a 14 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się prelekcja multimedialna dla rodziców. Dziękujemy wszystkim rodzicom za liczne przybycie i wsparcie nas nauczycieli w działaniach profilaktyczno-wychowawczych.

19-11-2019


GANG SŁODZIAKÓW

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wzięli udział w II edycji konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Każda klasa przygotowała zrobione z materiałów nadających się do recyclingu Magiczne Drzewo Słodziaków, a czas umilały głośno czytane przez dzieci i nauczycieli przygody Gangu Słodziaków.

 

19-11-2019


KIERMASZ Szkolnego Koła Wolontariatu!!!

W czwartek i piątek 07-08.11.2019 r.odbył się w naszej szkole kiermasz słodkości zorganizowany przez wolontariuszy SKW. Tym razem środki uzyskane ze sprzedaży- 566 zł, trafią do podopiecznych OREW (Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego) - oddział w Woli Pławskiej. Serdecznie DZIĘKUJEMY wolontariuszom, którzy przygotowali ciasta, ciasteczka, babeczki na kiermasz, jak również uczniom, nauczycielom, pracownikom, którzy wsparli naszą akcję.

 

15-11-2019


DLA NIEPODLEGŁEJ

„Dla Niepodległej” - pod tym hasłem odbyła się dnia 8 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Otałęży uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszyscy uczniowie ubrani w galowe stroje uczestniczyli w tym ważnym i niezwykłym wydarzeniu. Uroczystości rozpoczęły się od wystąpienia dzieci z oddziału przedszkolnego, które wykonały układ choreograficzny do utworu „Listopadowa piosenka”. Szczególny moment nastąpił o godzinie 11.11, gdy cała społeczność szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” poprzez wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego. Następnie przyszedł czas na akademię przygotowaną przez uczniów klasy VII i V. Uczniowie przedstawili sylwetkę wybitnego Polaka, dla którego niepodległa Polska była priorytetem jego działań i dążeń – Józefa Piłsudskiego. W celu uświadomienia wszystkim jakie znaczenie mają: wolność, patriotyzm, ojczyzna i niepodległość, prowadzący akademię uczniowie z klasy VII zaangażowali publiczność w rozmowę na temat wymienionych wartości. Całość akademii została uatrakcyjniona poprzez wyświetlenie prezentacji multimedialnej oraz wykonanie utworów muzycznych. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy refren utworu „Ja to mam szczęście”.
Uroczystość przygotowały: Janina Zięba, Małgorzata Hocheker, Renata Wacnik, Natalia Soboń.

 

8-11-2019


EKOLOGICZNY CZERWONY KAPTUREK

Dnia 29.10.2019r. uczniowie klas I – III i oddziały przedszkolne obejrzały przedstawienie „Ekologiczny Czerwony Kapturek”. Celem tego widowiska było uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma czyste środowisko.

 

29-10-2019


Z wizytą w Muzeum Regionalnym w Mielcu

24 października 2019 r. uczniowie klas: 6, 7 i 8 uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii w Muzeum Regionalnym w Mielcu. Pierwszą część wizyty stanowił spacer po cmentarzu parafialnym w Mielcu, podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie kryje tajemnice oraz poznać historie mielczan reprezentujących różne grupy społeczne miasta. Po powrocie z cmentarza obejrzeliśmy wystawę pt. „II wojna światowa w Mielcu i okolicy”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, a zwłaszcza film dokumentalny towarzyszący tej wystawie. Ponadto grupa uczniów z klasy 6 i 7 uczestniczyła w warsztatach przygotowujących do udziału w programie „Historionauci”.

 

24-10-2019


PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 23 października 2019 r. odbyła się w szkole ważna uroczystość – pasowanie uczniów klasy pierwszej. Od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani byli w świąteczny strój galowy. W uroczystości wzięli udział nauczyciele na czele z panią dyrektor ksiądz proboszcz, rodzice, oraz uczniowie innych klas. Uczniowie zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym przez panie: M. Hocheker i K. Walczak. Pięknie zaśpiewane piosenki, wiedza na tematy z różnych dziedzin życia (np. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowania się w szkole oraz pytania z wiedzy o naszej ojczyźnie i rodzinie pokazały, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole). Po zakończonej części artystycznej, w podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie ksiądz proboszcz poświęcił uczniowskie plecaki, podręczniki i przybory szkolne wręczając każdemu dziecku także słodki upominek. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodki" poczęstunek i wręczyli uczniom kuferki uczniowskie, natomiast wychowawczyni klasy I wręczyła swoim uczniom pamiątkowe dyplomy. Klasę pierwszą powitali uczniowie kl. II (wych. Pelc J.)- wręczając samodzielnie wykonane upominki, zaś grupa teatralna(opiekun–Wacnik R.) przedstawiła scenki z morałem. Ta uroczystość sprawiła, że pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

 

23-10-2019


Klasa VI zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Jestem EKO”. Nagrodą było dofinansowanie 6 - dniowej wycieczka do Zakopanego w terminie 7 – 12 października 2019 r. W poniedziałek 7 października o 15:00 pod opieką naszej wychowawczyni pani Haliny Czerwiec oraz pani Renaty Wacnik wyruszyliśmy na podbój Zakopanego i naszych gór. O 19:30 dotarliśmy na miejsce – do Hotelu PRL, gdzie czekały na nas cieplutkie pokoje, pyszna kolacja i kolejne szczegółowo zaplanowane dni. Był to czas aktywnego wypoczynku połączonego z nauka i zabawą. To, co zobaczyliśmy, czego dowiedzieliśmy się i czego doświadczaliśmy na pewno zostanie w naszej pamięci.

Wtorek: O godz. 10.00 wyruszyliśmy piechotą pod opieka przewodnika do Doliny Strążyskiej w tatrzańskim Parku Narodowym. Droga prowadziła w stronę Giewontu, który z każdym krokiem ukazywał nam się w coraz piękniejszy i wyższy. Pokryty śniegiem błyszczał w Słońcu i pięknie komponował się z kolorowym jesiennym krajobrazem regli. Po drodze mijaliśmy źródełka, miedzy innymi młodości, z którego wielu z nas skosztowało wody. Ciągle robiliśmy zdjęcia, bo widoki były przecudne. Zakończeniem wędrówki był Wodospad Siklawica na ścianie Giewonty. W drodze powrotnej przewodnik zabrał nas na polanę gdzie pasło się stado owiec. Odpoczęliśmy chwilę w hotelu i poszliśmy na Krupówki. Głównym celem zakupów były pluszowe owce. Po długim wieczornym spacerze w deszczu wróciliśmy do hotelu. Po mile spędzonym dniu przyszedł czas na odpoczynek. (Łukasz, Natalia i Kasia)

Środa: Dzień przywitał nas chmurami, mgłą i drobniutkim deszczem. Największym zaskoczeniem był widok Giewontu z okna, który jeszcze wczoraj był biały, a po nocnym ociepleniu i deszczu ukazał się szary i bardzo groźny. Ale pogoda nas nie odstraszyła. Dzisiaj Pani przewodnik zabrała nas najpierw pod skocznię narciarską – Wielką Krokiew, a następnie powędrowaliśmy do Kuźnic, po drodze zatrzymując się przy pomniku rzezi Hitlerowskiej z czasów II wojny światowej. Z Kuźnic powędrowaliśmy do Pustelni Brata Alberta, odwiedziliśmy klasztor sióstr Albertynek, a potem wdrapując się ścieżką jeszcze wyżej – klasztor braci Albertynów. W czasie wędrówki wykonaliśmy ponad 19 200 kroków. Po obiadokolacji pojechaliśmy jeszcze na termy do Bukowiny Tatrzańskiej – pełne szaleństwo w ciepłej wodzie pod ciemnym gwieździstym niebem, gdy temperatura powietrza sięgała 10oC. Kolejny fajny dzień! (Zuzia, Marcelina, Kacper)

Czwartek: Dzisiejszą wędrówkę z panią przewodnik rozpoczęliśmy tradycyjnie o godz. 10:00 od zwiedzania Muzeum Tatrzańskiego, gdzie dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o Podhalu i Tatrach: o życiu polityczno-społecznym i regionalnym w 19 i 20 stuleciu , odkrywaniu Tatr i Zakopanego, o pierwszym proboszczu Zakopanego ks. Józefie Stolarczyku (1816-1893). Zobaczyliśmy góralskie chaty, dawne przedmioty domowe, ciekawe obrazy, stare zdjęcia Zakopanego, stare narzędzia rolnicze, strzelby, pułapki na dzikie zwierzęta itp. Bardzo podobały się nam stroje góralskie, instrumenty, ubranie góralskie na kolędę. Na drugim piętrze muzeum zobaczyliśmy bardzo dużo ciekawych zwierząt i roślin typowych dla Tatr, mapę gór i Zakopanego. Po wyjściu z muzeum poszliśmy do starego kościółka na Pęksowym Brzyzku i starego cmentarza, na którym znajdują się groby wielu znanych Polaków, miedzy innymi Kornela Makuszyńskiego. Po wyjściu z cmentarza zabrał nas bus, którym dojechaliśmy do parkingu Wierch Poroniec, skąd malowniczą ścieżką poszliśmy na Rusinową Polanę. Chociaż niektórzy opadali z sił, to wzajemnie wspierając się dotarliśmy do celu. Zachwycił nas widok pięknych, lekko pokrytych śniegiem Tatr polskich i słowackich. Skusiliśmy się też na oscypki, cieplutkie, świeżutkie, w bacówce wędzone. Wracaliśmy trasą do parkingu w Zazadniej, po drodze odwiedzając kaplicę Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Po obiadokolacji czekał na nas gawędziarz, który opowiadał nam o trudach życia górali. A na koniec dnia jeszcze obowiązkowe kibicowanie polskiej drużynie piłkarskiej, która grała z Łotwą. Kolejny udany, pełen wrażeń dzień za nami. (Magda, Norbert, Julia)

Piątek: To już przedostatni dzień naszej wycieczki. Rano poszliśmy do Doliny ku Dziurze. W lesie pani przewodnicka zrobiła nam gimnastykę na rozluźnienie mięsni przed dalszą wędrówką. Dowiedzieliśmy się, że ta droga służyła dawniej do transportowania surowców, miedzy innymi żelaza. Wąską ścieżką dotarliśmy do jaskini Dziura, w której było bardzo ciemni i chłodno. Stamtąd udaliśmy się do Centrum Przyrodniczego Tatrzańskiego PN, gdzie w sali odkryć graliśmy w różne gry edukacyjne, mogliśmy skakać jak kozice, pogłębić wiedzę o przyrodzie Tatr. Druga część naszego pobytu w centrum to multimedialna wędrówka po górach: odwiedziliśmy regle, jaskinie, poczuliśmy grozę lawiny i spotkaliśmy zwierzęta i rośliny w ich autentycznym wyglądzie. Przed powrotem do hotelu zatrzymaliśmy się na kramikach przy Wielkiej Krokwi, żeby zrobić jeszcze zakupy. Wykorzystaliśmy okazję by zrobić naszym Paniom niespodziankę - pluszowe owieczki. Dzień zakończyliśmy grą terenową. Rywalizowaliśmy w dwóch grupach: dziewczyny, pani Renia i jej córeczka owieczka oraz chłopcy, pani Halina i jej córeczka owieczka. Drużyna chłopców wygrała, ale najważniejsza była wspaniała zabawa. (Wiktoria, Sylwester, Sebastian)

Sobota: I nadszedł ostatni dzień naszej wyprawy. Przed śniadaniem spakowaliśmy bagaże do busa, posprzątaliśmy pokoje i zaraz po śniadaniu pożegnaliśmy się z organizatorami. Na pamiątkę otrzymaliśmy dyplomy oraz zrobiliśmy grupowe zdjęcie. Była tak piękna pogoda, że szkoda było opuszczać tak piękne tereny. Więc pojechaliśmy jeszcze do Doliny Kościeliskiej i wdrapaliśmy się do Jaskini Mroźnej. Ciekawe to było przeżycie, kiedy przeciskaliśmy się przez wąskie szczeliny, na głowę kapała nam woda, a wszędzie było mokro. Dobrze, że cała jaskinia była oświetlona. Z jaskini zeszliśmy stromymi schodami, odpoczęliśmy przy Potoku Kościeliskim i spacerkiem wróciliśmy do busa. Teraz czekała nas długa powrotna droga do domu. Około godz. 18:00 stanęliśmy znowu na parkingu obok naszej szkoły, gdzie czekali stęsknieni za nami rodzice. (Ola, Bartek, Paweł)

22-10-2019


RAZEM BEZPIECZNIE NA DRODZE

21 października 2019 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu odbył się finał Powiatowego Konkursu Wiedzy o Policji oraz Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym pod hasłem „Razem bezpiecznie na drodze. Sprawdź swoją wiedzę na 100 rocznicę powołania Policji Państwowej”. Celem konkursu było przekazanie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także historii policji. Szkołę Podstawową w Otałęży reprezentowała uczennica klasy VI Natalia Pająk, która zdobyła największą ilość punktów na etapie szkolnym spośród wszystkich uczniów klas IV – VIII. Gratulujemy!!!

21-10-2019


BIJEMY REKORD PIERWSZEJ POMOCY

Dzień 16 października jest Europejskim Dniem Przywracania Akcji Serca. W tym dniu nasza szkoła brała udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Bijemy Rekord w Pierwszej Pomocy". W godzinach od 12.00 do 12.30 uczniowie nieprzerwanie prowadzili resuscytację oddechowo-krążeniową na sprzęcie podarowanym przez WOŚP w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Wszyscy doskonale się spisali i wykazali się dużym zaangażowaniem. Akcja zakończyła się wielkim aplauzem. Na końcu wykonano pamiątkowe zdjęcie.

 

16-10-2019


DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE!!!

Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował sondę na najsympatyczniejszego ucznia w naszej szkole. W głosowaniu brały udział wszystkie dziewczęta, Panie z naszej szkoły. Tytuł najfajniejszego chłopca otrzymał PIOTR SMOLEŃ - nasz Przewodniczący SU. Gratulujemy i składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim chłopcom z okazji ich święta.

3-10-2019


DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE!!!

We czwartek 03.10.2019r w naszej szkole odbył się jak co roku turniej piłki nożnej "dzikie drużyny". Zgłosiły się 4 drużyny:
FC OTAŁĘŻ: Mateusz Matuszczak, Dariusz Masajada, Sebastian Malec, Łukasz Sypek;
LKS DZIKI PIACH: Jakub Kusek, Bartek Kuraś, Karol Gaj, Michał Kuraś;
OKS ALUMINIUM CITY: Piotr Smoleń, Hubert Babiec, Kacper Owcarz, Norbert Misiak;
LKS PODKARPACIE: Hubert Matuszczak, Jarek Jędo, Paweł Polak, Bartek Urbanek.
Drużyny grały systemem "każdy z każdym". Zwycięska drużyna to: LKS DZIKI PIACH, II miejsce - OKS ALUMINIUM CITY ; III miejsce - FC OTAŁĘŻ; IV miejsce - LKS PODKARPACIE. W tym roku podczas turnieju wyłoniliśmy KRÓLA STRZELCÓW (najwięcej strzelonych bramek) - ten tytuł otrzymał BARTŁOMIEJ KURAŚ , a najlepszym bramkarzem został KAROL GAJ . Wszystkim zawodnikom dziękuję za udział w zawodach i fajną zabawę, Członkom Samorządu Uczniowskiego - za pomoc w organizacji turnieju. 

 

3-10-2019


NOŚ ODBLASKI - BĄDŹ WIDOCZNY!

W dniu 30.09.2019 roku w naszej szkole odbyła się ODBLASKOWA DYSKOTEKA połączona z DNIEM CHŁOPAKA . W dyskotece wzięli udział uczniowie kl. 0-III. Uczniowie wyposażeni w kamizeli odblaskowe, opaski i inne gadżety wirowali po całym korytarzu – tańcząc i świetnie się bawiąc. Dla wszystkich uczniów i przedszkolaków była również niespodzianka w klasach w postaci poczęstunku. W przyciemnionym świetle taniec z odblaskami dawał niezwykłe efekty, dzięki czemu uczniowie naocznie mogli przekonać się na jakiej zasadzie działają elementy odblaskowe. Uczniowie dzięki temu przekonali się, że nosząc odblaski są bardziej widoczni na ulicach i to bardzo wpływa na ich bezpieczeństwo.

Organizatorami wydarzenia byli: Natalia Soboń, Renata Wacnik, Małgorzata Czerwiec, wychowawcy klas.

 

30-09-2019


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką ludzkość sobie wymyśliła”

Wisława Szymborska

27 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Wydarzenie to było znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książek, co na wstępie uczyniła Pani Dyrektor, czytając fragmenty „Małego Księcia”. Następnie uczniowie z poszczególne klas czytali fragmenty wybranych pozycji z literatury dziecięcej i młodzieżowej, znajdujących się w bibliotece szkolnej. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki, którym czytały uczennice z klasy 8. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.

Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia.

Koordynatorkami akcji były: Janina Zięba i Natalia Soboń.

 

27-09-2019


12-13 13-14 14-15 15-16 16-17 17-18 18-19


 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizacja 17-marca-2021