Rok szkolny 2018/2019


Relacja Kamila Misiaka z wycieczki do Paryża i Eurodisneylandu za swoje osiągnięcia szkolne.

  Pierwszy dzień rozpoczął się od rejsu statkiem po Sekwanie. Z tej perspektywy zobaczyłem dużą część miasta. Paryż od razu zrobił na mnie ogromne wrażenie - mnóstwo urokliwych kamienic, wszystkie podobnej wysokości i utrzymane w podobnej kolorystyce. Następnym punktem wycieczki była wieża Eiffla. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna budowla świata. Ta wielka stalowa konstrukcja na żywo robi niesamowite wrażenie. Ze znajdujących się na wieży tarasów widokowych podziwiałem panoramę miasta. Po południu zwiedzałem piękną Bazylikę Sacre Coeur.

Następnego dnia byłem w Panteonie - miejscu pochówku Marii Skłodowskiej Curie i osób zasłużonych dla Francji. Zwiedziłem też Pałac Inwalidów, gdzie widziałem grób Napoleona Bonaparte. Później miałem okazję pospacerować po Ogrodzie Luksemburskim - najpiękniejszym parku Paryża. Znajduje się tam Fontanna Medyceuszy, mnóstwo rzeźb, różne gatunki drzew (nawet palmy) i wspaniałe kompozycje kwiatowe. Następnie zwiedzałem Luwr - dawny pałac królewski, a dziś jedno z największych muzeów świata. Podziwiałem tam obrazy i rzeźby wielu słynnych artystów. Miałem tam też okazję zobaczyć jak wyglądały apartamenty Napoleona, pełne przepychu i bogatych zdobień. Tego dnia byłem też na łuku triumfalnym, a wieczorem także na szczycie Wieży Montparnasse, gdzie na wysokości 59 pięter znajduje się taras widokowy. Widać było stamtąd całe miasto, a szczególną uwagę przykuwała Wieża Eiffla na tle zachodzącego słońca, która po zapadnięciu zmroku rozświetliła się jako pierwsza.

Cały trzeci dzień spędziłem w Disneylandzie, gdzie świetnie się bawiłem jeżdżąc na rozmaitych roller coasterach i innych atrakcjach. Miałem okazję między innymi przejechać się kolejką górską na dzikim zachodzie, przelecieć się statkiem kosmicznym czy zrobić sobie zdjęcie z Lordem Vaderem. Oglądałem też wspaniałą paradę z wieloma postaciami z filmów Disneya. Disneyland to niesamowite miejsce, gdzie rzeczywiście można poczuć się jak w bajce. I gdy nastał wieczór, aż żal było wracać.

 

                                                                               20 lipca 2019 r.



W środę 19 czerwca 2019 r. odbyła się uroczystość zakończenia nauki przez uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej w Otałęży. W wydarzeniu uczestniczyli: pani dyrektor, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie – absolwenci szkoły podstawowej – wychowankowie pana Witolda Wacnika. Na zakończenie dołączył pan Wójt Gminny Czermin Sławomir Sidur.
Młodzież pożegnała się ze szkołą wzruszającymi przemówieniami i inspirującą do głębszej refleksji poetycko – muzyczną częścią artystyczną.
Nie obeszło się bez uśmiechów i łez wzruszenia.
Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za ośmioletnią naukę, gratulowała młodzieży wyników w nauce, a także życzyła wszystkiego dobrego na dalszej drodze edukacji. Szczególne słowa uznania skierowała pani dyrektor szkoły do rodziców, dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie oraz wręczyła listy gratulacyjne rodzicom uczniów: Wiktorii Pająk
i Kamila Misiaka, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu.
Na szczególne wyróżnienie zasłużył Kamil Misiak, który miał najwyższą średnią klas VII-VIII. Oprócz tego jest:
Laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka polskiego.
Laureatem wojewódzkiego konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939–1948".
Laureatem wojewódzkiego konkursu "Od unii lubelskiej do unii europejskiej".
Za swoje osiągnięcia został nagrodzony wycieczką do Paryża i Eurodisneylandu. Głównym sponsorem nagrody jest Wójt Gminy Czermin, który tę nagrodę wręczył. Pozostali sponsorzy to: proboszcz parafii w Górkach, firma Autopart z Mielca oraz prywatni sponsorzy. Wszystkim ósmoklasistom zostały wręczone dyplomy ukończenia szkoły i medale przygotowane przez klasę siódmą. Życzymy im powodzenia w szkołach ponadpodstawowych do których się wybierają.


 

                                                                               19 czerwca 2019 r.


19 czerwca 2019 roku zakończył się kolejny rok szkolny 2018/2019.
Po 10 miesiącach nauki i pracy rozpoczęły się zasłużone wakacje.
Zakończenie roku szkolnego to również czas podsumowań i podziękowań.
Na apelu zostali nagrodzeni ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się wzorowym i bardzo dobrym zachowaniem. Przyznano, jak corocznie, nagrody dla uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce oraz za pracę w samorządzie lub w wolontariacie.
Tytuł najlepszego ucznia w kategorii najwyższa średnia klas IV-VII otrzymała: Anna Brzdęk.
Tytuł najlepszego ucznia w kategorii największy postęp otrzymała : Kinga Wójtowicz.
Tytuł najlepszego ucznia w kategorii systematyczność otrzymała : Zuzanna Duszkiewicz.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
 

                                             

                                                                               19 czerwca 2019 r.


Dnia 13.06.2019 r. dla kl. I –III odbyły się warsztaty kulinarne. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania zdrowych produktów tj. owoców , warzyw i picia koktajli. Wstępem do zajęć było wysłuchanie piosenek związanych z tą tematyką i włączenie się do śpiewu i zabawy. Uczniowie uczyli się jak tworzyć ozdoby z owoców i warzyw – tworzyli owocowe zwierzątka, stworki. Bardzo smakował dzieciom koktajl wykonany z truskawek, bananów, szpinaku i mleka kokosowego. Dzieci angażowały się w swoją kulinarną pracę.

                                                                                            13 czerwca 2019 r.


Dnia 9 czerwca 2010 r. odbył się XI Festyn Rodzinny.  Po raz kolejny w szkole spotkali się uczniowie, nauczyciele, rodzice naszych uczniów na dorocznym pikniku rodzinnym. Piękna pogoda sprzyjała spędzaniu czasu na dworze, ale początek spotkania to występ rodziców z przedstawieniem  J. Tuwima "Rzepka"

 

                                                                    9 czerwca 2019 r.


Policjantki, zajmujące się profilaktyką społeczną, przeprowadziły pogadankę z młodzieżą przed seansem "Player One" w kinie Navigator w Mielcu. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, pod hasłem „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”, na ekranie kinowym pojawił się spot opracowany przez MSWiA.
na fotografii ekran kinowy z fragmentem spotu kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
„Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” - to główne hasło kampanii edukacyjno-profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kampania jest adresowana przede wszystkim do młodych ludzi. Policjantki Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Mielcu, sierż. szt. Magdalena Skulimowska i st. sierż. Ewelina Ziemba tuż przed seansem filmowym przeprowadziły pogadankę profilaktyczną wykorzystując spot filmowy, który powstał w ramach wymienionej kampanii.
Jego twórcy zwracają uwagę na poważne zagrożenia dla życia i zdrowia, jakie niosą ze sobą nowe substancje psychoaktywne – narkotyki i dopalacze zabijają. Zarejestrowano kilka tysięcy zgłoszonych zatruć dopalaczami. To więcej, niż jest polskich youtuberów. Mogą one powodować depresję, zmiany skórne, wymioty, duszności, drgawki, zatrzymanie serca i bolesną śmierć – także w trakcie snu. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty – przestrzegają autorzy kampanii.
Policjantki w rozmowie z młodzieżą przestrzegały przed narkotykami i dopalaczami. Mówiły o uzależnieniu od substancji psychoaktywnych. Omówiły także odpowiedzialność prawną nieletnich za czyny karalne i przejawy demoralizacji w świetle Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. St. sierż. Ewelina Ziemba na kanwie spotu do kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” mówiła o niebezpieczeństwie związanym z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, a także konsekwencjach zdrowotnych, prawnych oraz społecznych uzależnienia.                                                                   

                                         

                                                                 6 czerwca 2019 r.


Dnia 4 czerwca 2019 r. uczniowie kl. 1-3 wraz z opiekunami udali się do kina w galerii Nawigator w Mielcu. Celem wyjazdu było obejrzenie filmu pełnego humoru i śpiewu pt." Paskudy". Paskudy" nie tylko bawią, ale przede wszystkim przekazują najmłodszym niezwykle ważną lekcję: nikt nie jest idealny i to jest OK. Moxy i jej towarzysze przypominają, że nie liczy się wygląd, a to, co w nas najbardziej wartościowe, znajduje się poza zasięgiem oczu. Krótkowzroczną lalkę Mandy, która w obawie przed usunięciem z Akademii ukrywa swe okulary przed bezwzględnym Lou, przekonują, że nie warto przejmować się niedoskonałościami, bo często to właśnie one czynią nas niepowtarzalnymi. Celem filmu jest: formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób, kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia. Po filmie przedstawicielki Policji w Mielcu poruszyły temat Cyberprzemocy.

                                                                 4 czerwca 2019 r.


Dnia 9 maja 2019 roku pojechaliśmy na wycieczkę klasową do Oświęcimia.
Uczniowie klasy 7 i 8 zebrali się punktualnie o godzinie 7:05 przed szkołą. Później wyruszyliśmy w drogę. Razem z nami pojechało dwoje opiekunów.
Podróż minęła nam bardzo szybko. Około godziny 10:40 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.
Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu, w którym podczas drugiej wojny światowej zginęło wiele milionów ludzi różnych narodowości, a którą do tej pory znaliśmy tylko z lekcji. Aby dostać się na teren obozu, musieliśmy przejść przez bramki wykrywające metal, następnie zabieraliśmy słuchawki. Tak przygotowani do zwiedzania weszliśmy na teren byłego obozu wraz z przewodnikiem.

Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis "Arbeit macht frei", czyli "Praca czyni wolnym". Każdy, kto przekroczył tę bramę był skazany jedynie na śmierć i różne tortury. Na terenie Auschwitz I, niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W każdym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiały one ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Aby uczcić pamięć ofiar, zapaliliśmy symboliczne znicze. W jednej z sal multimedialnych, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów jeszcze przed rozpoczęciem wojny.
Przewodnik mówił, że wszyscy ludzie, którzy trafili do obozu, myśleli, że jadą do miejsca, gdzie będą mieli zapewnione mieszkanie oraz pracę. Przywozili ze sobą przedmioty codziennego użytku oraz swoje prywatne rzeczy, które później, na terenie obozu, musieli oddać. Z przedmiotów tych utworzono osobne wystawy. Jedna z nich przedstawiała ogromną górę garnków, kolejna kilka tysięcy par butów. Dużą przestrzeń zajmowały też podpisane walizki.
Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Oświęcimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Były tam piece, w których palono zwłoki ludzi.

                                                        
Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu.
Na samym początku pan przewodnik pokazał nam oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi. Istotnym elementem tego miejsca jest pomnik upamiętniający ofiary obozu. Każdy może inaczej zinterpretować jego symbolikę. Duża część obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku.
Zachowały się jednak murowane baraki, które zajmowali więźniowie. Panowały w nich nieludzkie warunki: duża wilgoć, brud, zbyt mało miejsca, rozpowszechnianie się chorób, nocą biegały szczury.
Na koniec zwiedzania pan przewodnik przytoczył słowa pewnego mężczyzny. Powiedział on, że jeśli będziemy znali i pamiętali tę historię, to ona się nie powtórzy, a jeśli zapomnimy, może wydarzyć się znowu. Dodał też, żebyśmy doceniali to, co mamy, bo bardzo łatwo możemy to wszystko stracić.
Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.

                                                                    9 maja 2019 r.


Sprawozdanie finansowe Szkoła Podstawowa Otałęż za 2018 rok

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Otałęży informuje, że sprawozdanie finansowe szkoły za 2018r. zostało opublikowane na BIP Gminy Czermin / Centrum Usług Wspólnych w Czerminie pod pozycją 7.

LInk

                                                                    9 maja 2019 r.


Bądź dumny wywieś flagę !

                                                                     1 maja 2019 r.


We wtorek 30 kwietnia 2019 r. odbyły się szkolne uroczystości z okazji zbliżających się świąt patriotycznych – Dnia Flagi oraz 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Spotkanie społeczności szkolnej rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego. Następnie uczennice klasy VIII w oparciu o prezentację multimedialną przedstawiły okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Głównym punktem uroczystości były konkurencje przygotowane na wzór popularnego teleturnieju : „Kocham Cię Polsko”. W szranki stanęły trzyosobowe reprezentacje klas V-VIII. Uczestnicy swoją wiedzę sprawdzili w różnych konkurencjach, m.in. sławni Polacy, ważne rocznice, znane miejsca w Polsce, mapa administracyjna i fizyczna Polski, polskie przysmaki oraz „łamańce językowe”, czyli ćwiczenia z dykcji. W trakcie rozwiązywania zadań przez drużyny prowadząca zadawała pytania publiczności, która bardzo żywiołowo angażowała się w udzielanie odpowiedzi. Okazało się, że nasza młodzież ma rozległą wiedzę i odczuwa silną więź z Ojczyzną. Najwięcej punktów zdobyły klasy VII i VIII ( I miejsce ), na drugiej pozycji uplasowały się klasy V i VI. Turniej wzbudził wiele emocji, wszyscy pokazali, że potrafią się wspólnie bawić i współpracować. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w imprezie i słodki upominek.

                                                                                                         30 kwietnia 2019 r.


Dnia 28.05.2019r. uczniowie klas 0 – 3 uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Lalek w Pilźnie. Obejrzeli wystawy „Lalki z całego świata”, „Lalki polskie”, „Na babcinym strychu”, „ Królewna Śnieżka”, największą w Polsce kolekcję lalek japońskich. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z polskimi baśniami i legendami, uczestnicząc w licznych słuchowiskach. Zwieńczeniem wizyty w Muzeum Lalek były warsztaty ceramiczne, gdzie uczniowie samodzielnie lepili z gliny dowolne lalki i figurki.

                                                                                28 kwietnia 2019 r.


26 kwietnia 2019 roku odbyła się wycieczka do Krakowa. Zaplanowane było zwiedzanie teatru Groteska, odwiedzenie Sukiennic oraz wizyta w Historylandzie. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 4, 5, 6.
O godzinie 6.00 zebrała się cała grupa wycieczkowiczów. Autobus nadjechał punktualnie, wszyscy zajęli miejsca, a wycieczka rozpoczęła się. Pierwszym celem było zwiedzanie teatru Groteska w Krakowie. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy tam trochę spóźnieni z powodu robót drogowych. Zwiedzanie tego miejsca przebiegło więc błyskawicznie. Pani, która nas oprowadzała, była bardzo sympatyczna. Objaśniała nam, jak działa teatr, kto się angażuje w przedstawienie. Pokazywała nam maski i rekwizyty. Bardzo mi się tam podobało, chociaż było zbyt krótko, głownie z powodu naszego spóźnienia. Następnie ulicami Krakowa udaliśmy się do sukiennic. W Muzeum nasza przewodniczką była pani Marta. W tym Muzeum Narodowym znajduje się mnóstwo zabytkowych dzieł sztuki – malarstwo XIX wieku. Mieliśmy do wykonania zadania związane z niektórymi obrazami. Najbardziej w pamięć zapadły mi „Hołd pruski” oraz „Kościuszko pod Racławicami”. Dobrze było zobaczyć te obrazy na własne oczy. Uważam, że każdy Polak choć raz w życiu powinien ujrzeć to wielkie dziedzictwo. Po wyjściu z muzeum spotkaliśmy się z panią Anetą- przewodniczką po Krakowie, która niezwykle ciekawie opowiadała nam o Wawelu, kościele Mariackim, zabytkowych ulicach Krakowa, dzwonie Zygmunta. Pani przewodnik wspaniale wiązała fakty historyczne z ciekawostkami. Po przerwie udaliśmy się do Historylandu. Było tam mnóstwo klocków Lego z, z których zbudowane zostały miniatury sławnych budowli i scena z naszej historii. Pan przewodnik opowiadał dosyć długo, ale nie bardzo mi się podobało, być może dlatego, że byłem już zmęczony.
W drodze do domu wstąpiliśmy do restauracji McDonalds, gdzie każdy zamówił to, co najbardziej lubi.
Moim zdaniem wycieczka do Krakowa była bardzo udana i ciekawa. Dowiedziałem się wielu rzeczy na temat mojej ojczyzny. Najciekawsze dla mnie było zwiedzanie Krakowa z licencjonowanym przewodnikiem. Wyjazd podobał mi się i mam nadzieję, że jeszcze się powtórzy.

                                                                                     26 kwietnia 2019 r.
 


Uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział 25 kwietnia 2019r. XIV Mieleckich Targach Edukacyjnych w Domu Kultury SCK w Mielcu. W tym dniu wydarzenie było skierowane  do uczniów  ósmych klas szkół podstawowych.

                                                                                     25 kwietnia 2019 r.


Z okazji
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
składamy najserdeczniejsze życzenia
wszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom Szkoły.
Życzymy radosnych, świątecznych chwil
z rodziną i przyjaciółmi, zdrowia, pogody ducha, miłości i wiary,
wzajemnej życzliwości oraz refleksji w tym pełnym zadumy,
ale jakże radosnym czasie, kiedy na nowo budzi się życie
i napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i lepsze jutro.
WESOŁEGO ALLELUJA!

                                                                                     20 kwietnia 2019 r.


Z okazji świąt Wielkanocnych, Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w naszej szkole 12 kwietnia 2019 r. kiermasz świąteczny.

                                                                                     12 kwietnia 2019 r.


W czwartek 21 marca 2019 r. odbyło się w naszej szkole pożegnanie zimy. Samorząd Uczniowski: Kinga Klich, Kinga Borońska, Blanka Urbanek i Kinga Wójtowicz przygotowały szereg atrakcji dla wszystkich uczniów. Jedną z nich był dzień kolorowy, przewodniczący klas losowali kolor w jakim trzeba przywitać wiosnę. Dla uczniów klas 0 -III były zagadki o tematyce wiosennej, a dla klas IV - VIII odbył się TELETURNIEJ WIOSENNY, konkurencje to: układanie puzzli, picie soku przez rurkę na czas, malowanie portretu Pani Dyrektor, przeskoki na skakance, kręcenie obręczą gimnastyczną i wzbudzająca najwięcej emocji - "wiosenna fryzura", dwóch chłopców miało za zadanie wykonać oryginalną fryzurę na odważnej modelce. A na koniec tradycyjnie poszliśmy spalić kukłę Marzanny.

                                                                                        21 marca 2019 r.


Jak co roku w naszej szkole odbył się turniej piłki nożnej "dzikie drużyny"z okazji Dnia Kobiet. Do rozgrywek zgłosiły się 4 drużyny: SUPA STRIKAS (Natalia Wójtowicz,Julita Polak,Blanka Urbanek, Alicja Strugała); PTERODAKTYLE (Kinga Wójtowicz, Aleksandra Smoleń, Patrycja Wójtowicz, Anna Brzdęk, Paulina Bąk); TEAM RÓŻ (Katarzyna Jachym, Aleksandra Janeczek, Natalia Pająk, Zuzanna Duszkiewicz, Marcelina Bator), STRONG GIRLS (Kinga Borońska, Aneta Adamczyk, Amelia Adamczyk, Natalia Szrom). Dziewczęta grały turniej systemem "każdy z każdym" i tak I MIEJSCE - SUPA STRIKAS; II MIEJSCE - STRONG GIRLS; III MIEJSCE - TEAM RÓŻ, IV MIEJSCE - PTERODAKTYLE. Podziękowania dla sędziów turnieju: Grzegorza Skoczylasa i Michała Pęgla.

                                                                                       8 marca 2019 r.


Z okazji Dnia Kobiet w szkole odbyły się małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała na swój sposób. Dziewczynki od kolegów dostały miłe podarunki, a wychowawczynie otrzymały kwiaty. Dla wszystkich zaś wystąpili uczniowie klasy VIII w żartobliwym pokazie mody damsko - męskiej. Niebanalne propozycje przyjmowane były przez widzów śmiechem i oklaskami. Na zakończenie wszystkie dziewczynki zostały poczęstowane cukierkami.

                                                                                                 8 marca 2019 r.


Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Najpopularniejsze potrawy to pączki, i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną. W naszej szkole wszyscy pracownicy i uczniowie kosztowali pączki. Były –mniam , mniam.

                                                                                             28 lutego 2019 r.
 


W piątek 08.02.2019 r. odbyły się w naszej szkole Walentynki. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, kto w tym roku nie otrzymał walentynki dostał słodki prezent od dziewcząt z Samorządu Uczniowskiego.

                                                                                                  8 lutego 2019 r.


Dnia 5 lutego 2019 r. klasy I – III wraz z opiekunami (Małgorzata Hocheker, Magdalena Maziarz, Natalia Soboń i Joanna Klich) udały się do Połańca. Celem wyjazdu było uczestnictwo w lekcji w kinie. Dzieci podczas lekcji przekonały się jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie. Odkryły kim jest taper i zobaczyły jego pracę oraz dowiedziały się jak wyglądały filmy na początku istnienia kina. Poznały instrumenty i zwyczaje muzyczne z różnych zakątków świata i zobaczyły jak nagrywa się muzykę do filmu. Uczniowie spróbowali swoich sił w piosence, odkryli czym jest muzyka ilustracyjna. Po lekcji dzieci obejrzały film pt. „Balerina”, który ukazał piękną choreografię, wpadającą w ucho muzykę, angażujące zwroty akcji. Uroczy i zabawni bohaterowie zarazili swoimi pasjami i nauczyli mądrych rzeczy na temat przyjaźni.

                                                                                                    5 lutego 2019 r.


2 lutego 2019 roku odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostali zaproszeni babcie i dziadkowie uczniów klas wszystkich oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo, bardzo licznie. Występy rozpoczęli uczniowie klasy III, którzy powitali wszystkich i złożyli swoje życzenia babciom i dziadkom. Rzęsiste brawa otrzymały najmłodsze dzieci, które wykonały taniec oraz zaśpiewały pastorałkę. Dzieci z "zerówki" miały wprawdzie nieco kłopotów ze swoją częścią programu, ale dziadkowie na pewno wybaczą, szczególnie, że w stawili się w 100 % na uroczystości w strojach przygotowanych przez rodziców, choć nie wszyscy byli zupełnie zdrowi. Poza tym wspaniale zaśpiewali piosenkę o tym, że babcia ma prawo do wypoczynku i swojego prywatnego życia. Klasa II rozbawiła wszystkich scenką z życia babci i dziadka wspominających swoje dzieciństwo, a i pierwszaki nie pozostały w tyle ze swoimi wierszami i piosenką dla babci i dziadka. Na koniec nieco poważniejszy nastrój przywołał występ szkolnego kółka teatralnego "Młodzi w akcji", który na tę okazje przygotował inscenizację "Maski zrzuć". Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem 100 lat oraz wręczeniem laurek i drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. Następnie głos zabrał ksiądz proboszcz Kazimierz Skrzypek, który wskazując na ogromną rolę dziadków w wychowaniu dzieci i ich szczególne miejsce w rodzinie, złożył wszystkim zgromadzonym gościom życzenia. W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile. Niektórzy pozostali jeszcze na wspólnej zabawie tanecznej ze swoimi wnukami.

                                                                                                     2 lutego 2019 r.


W dniu 24 i 28 stycznia 2019 r. naszych uczniów odwiedził pan Policjant oraz pan Strażak Państwowej Straży Pożarnej. Wspólnym podjętym tematem przez obu panów był „Bezpieczne ferie”.

                                                                                                30  stycznia 2019 r.


  REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ      

                                W OTAŁĘŻY NA ROK SZKOLNY 2019/2020

Zarządzenie Nr 3/2019 Dyrektora Szkoły Podstawowej w Otałęży z dnia 24.01.2019 r. w sprawie przyjęcia do realizacji Regulaminu Rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Otałęży na rok szkolny 2019/2020.
Regulamin rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Otałęży na rok szkolny 2019/2020.
   

Do pobrania deklaracje

      
                                                                                             29 stycznia 2019 r.


W poniedziałek 21 stycznia 2019 r. wybraliśmy się z klasa VII i VIII do mieleckiego zakładu pracy produkującego samoloty, aby przybliżyć uczniom proces produkcji. Odwiedziliśmy również wrotkarnię "WYwrotki", doskonaląc swoje umiejętności jazdy na wrotkach.

                                                                                    21 stycznia 2019 r.


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
Składamy Wam serdeczne życzenia.
Niech Wam święta miłe będą,
Z dźwiękiem śpiewu i kolędą.
Z wigilią tuż po zmroku,
I w radosnym Nowym Roku.

                                                                     23 grudnia 2018 r.


21 grudnia 2018 r. w szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Podczas apelu uczniowie klasy 5 popisali się swoim aktorskim talentem w dogrywanym przedstawieniu.

Zdjęcia na Facebooku

                                                21 grudnia 2018 r.


Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski dołączyli do ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA. Zebrane produkty spożywcze i środki czystości zostały podzielone na trzy paczki i przekazane starszym osobom z naszej miejscowości. Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

                                                                                    21 grudnia 2018 r.


Z okazji świąt Bożego Narodzenia, Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w naszej szkole 19 i 21 grudnia 2018 r. kiermasz ciast, ciastek, babeczek i ozdób świątecznych wykonanych samodzielnie. Wolontariuszki: Blanka Urbanek, Amelia Adamczyk, Patrycja Wójtowicz, Kinga Wójtowicz, Natalia Szrom, Aleksandra Smoleń i Alicja Strugała zebrały kwotę 346,15 zł, która zostanie przeznaczona na wsparcie fundacji "Zdążyć z pomocą". Wszystkim którzy zakupili słodkości i ozdoby serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

                                                                                21 grudnia 2018 r.


W tym roku Mikołaj pojawił się w naszej szkole trochę później bo dopiero 20 grudnia. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III zaśpiewali Mikołajowi piosenki. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Nie zapomniał również o starszych uczniach naszej szkoły. Także i dla nich znalazły się słodkie upominki w worku Świętego Mikołaja.

 

                                                20 grudnia 2018 r.


Grudzień to czas, kiedy w naszej społeczności wszyscy przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie z klas I-III wzięli udział w warsztatach kulinarnych upiekli i pięknie udekorowali pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań Magdaleny, Joanny, Małgorzaty i Natalii praca wypieków szła gładko i sprawnie. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Kolejnego dnia dekorowały je różnokolorowymi lukrami i posypkami.
Przygotowanie pierniczków bardzo się dzieciom podobało, gdyż w ten sposób mogły poczuć magię świąt. Dodatkowym atrybutem i przyjemnością jest fakt iż w szkole unosił się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój zapowiadający nadchodzące święta.

 

                                                18 grudnia 2018 r.


11 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 6 i 4 pojechali na jednodniową wycieczkę w okolice Kielc. Pierwszym odwiedzanym miejscem był Park Naukowo Technologiczny Leonardo da Vinci w Chęcinach. Zaplanowane trzy godziny minęły bardzo szybko, najpierw na warsztacie chemicznym z instruktorką, potem na samodzielnym zwiedzaniu ekspozycji, Co ciekawe, można było, a nawet należało wszystkiego dotknąć, spróbować, ruszać, eksperymentować. Największą popularnością cieszył się... wózek inwalidzki. Każdy miał okazję spróbować poruszać się na takim wózku jak osoba niepełnosprawna. Potem wycieczka udała się do miejscowości Chrusty, gdzie znajduje się jedyny w ty rejonie zespół akwariów z egzotycznymi morskimi i rzecznymi rybami "Oceanika". Bardzo ciekawie opowiadał o nich oprowadzający przewodnik. Można było nawet karmić rybki kupionym tam pokarmem. Na koniec pobytu w tym miejscu uczniowie uczestniczyli w zajęciach na temat rekinów. Dowiedzieli sie, że jest wiele gatunków tych ryb, że tylko jeden z nich może być groźny dla człowieka, a ikra rekinów przypomina damską torebkę. Ciekawa wycieczka, która pozwoliła nie tylko wesoło spędzić czas, ale i dowiedzieć się nowych rzeczy.

 

                                                11 grudnia 2018 r.


Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do akcji zbiórki drobnych słodyczy, aby wesprzeć Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy w Mielcu, by zorganizować paczki dla swoich starszych podopiecznych. Nasi uczniowie i pracownicy szkoły stanęli na wysokości zadania, zebraliśmy całą skrzynkę łakoci dla OREW.
Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje wszystkim za wsparcie akcji.

                                                6 grudnia 2018 r.


W czwartek 29 listopada 2018 r.odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Samorząd Uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe dla wszystkich uczniów. Uczniowie świetnie się bawili przy akompaniamencie naszego absolwenta Filipa Wiącka.

Zdjęcia na Facebooku

                                                29 listopada 2018 r.


W czwartek 29.11.2018 r. wybraliśmy się do Czermina na zawody sportowe - turniej piłki nożnej dziewcząt i chłopców. Zgłosiły się cztery zespoły: SP w Czerminie, SP w Trzcianie, SP w Łysakowie i SP w Otałęży. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Klich, Kinga Borońska, Aneta Adamczyk, Natalia Wójtowicz, Julita Polak, Amelia Adamczyk, Natalia Szrom, Aleksandra Smoleń; drużyna chłopców to: Grzegorz Skoczylas, Michał Pęgiel, Kuba Stefanowicz, Kuba Polak, Kuba Witaszek, Kuba Kusek, Piotr Smoleń, Bartek Kuraś i Mateusz Matuszczak. Chłopcy zdobyli III miejsce a drużyna dziewcząt II miejsce.

                                                29 listopada 2018 r.


Dnia 26.11.2018 r. klasy 0-III pojechały do Mielca na przedstawienie- musical pt. „ O małej Syrence w niejednej piosence”. Przesłaniem tego przedstawienia były słowa piosenki „Kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen… Teraz nie wiesz jak i gdzie…" Widownia wraz z bohaterami sztuki (mała syrenka Vivien, stanowczy ojciec - król Nefryta, zabawny krab Szachwara, podstępna wiedźma Zewlaga, książę Edward ) zawędrowała w głębiny oceanu. Przedstawienie wywołało w nas wzruszenie, uśmiech na twarzy i aplauz. Następnie obejrzeliśmy wystawę obrazów polskich malarzy. Na koniec udaliśmy się do Mc Donalda.

 

                                                26 listopada 2018 r.


W czwartek 22.11.2018 r. wybraliśmy się do Czermina na zawody sportowe - piłka ręczna dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowali: Blanka Urbanek, Natalia Szrom, Alicja Strugała, Anna Janeczek, Aleksandra Smoleń, Anna Brzdęk, Marcelina Bator, Kinga Wójtowicz i Paulina Bąk. Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce.

                                                          

                                                                                                         22 listopada 2018 r.


Patriotyzm można wyrazić na wiele sposobów. Jednym z nich jest śpiew, dlatego nie mogło zabraknąć tego rodzaju okazywania postawy patriotycznej podczas naszych obchodów Święta Niepodległości. 15. 11. 2018 r. w naszej szkole odbyła się Wieczornica, na którą zaproszono lokalną społeczność. Spotkanie rozpoczęła p. Dyrektor Halina Czerwiec, podkreślając w swym wystąpieniu, że Ojczyzna to nie tylko powód do dumy, ale i wielki obowiązek, również dla dorosłych, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach ważnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, poświęceniu dla obrony Ojczyzny.
Zebrani goście mogli podziwiać przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy II. Następnie krokiem poloneza na scenę wkroczyli uczniowie klas IV-VIII. Przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanych na tę okazję śpiewników, z muzycznym podkładem w tle, rozbrzmiewały najbardziej znane pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas ich walk w czasie I wojny światowej: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko…”, „Szara piechota” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych okazało się dobrym pomysłem, który spodobał się naszym uczniom, nauczycielom i gościom. Swoimi umiejętnościami wokalnymi postanowiły się również pochwalić dzieci z klas młodszych, które wykonały utwory: „Jestem Polką i Polakiem”( kl. III ), „Co to jest niepodległość?”( kl. I ).
Przepiękny i porywający występ wywołał łzy wzruszenia i został nagrodzony gromkimi brawami.
Na zakończenie części oficjalnej nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu.

                                                                               

                                                                                                     15 listopada 2018 r.


„Kocham Cię Polsko” - pod tym hasłem odbyła się dnia 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Otałęży uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszyscy uczniowie ubrani w galowe stroje uczestniczyli w tym ważnym i niezwykłym wydarzeniu. Uroczystości rozpoczęli uczniowie klasy II, inscenizując „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Następnie swoje zdolności artystyczne zaprezentowały dzieci najmłodsze – z klasy „0” i oddziału przedszkolnego, które poza recytacją i śpiewem, wykonały układ choreograficzny z biało-czerwonymi wstążkami do piosenki „Od morza aż Tatr”. Kolejnymi punktami programu były: rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy kotylion oraz quiz „Kocham Cię Polsko” dla klas I-IV. Szczególny moment nastąpił o godzinie 11.11, gdy cała szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” poprzez wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego. Wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” przyniosło poczucie dumy narodowej i wspólnoty. Ostatnim punktem programu tego dnia było wystąpienie wszystkich uczniów z klas IV-VIII, w którym zaprezentowali historię pieśni legionowych i zachęcili do wspólnego śpiewania. Oprawę plastyczną stanowiły kotyliony, biało-czerwone ozdoby , wystawa kart z „Alfabetu Patrioty” oraz przepięknie udekorowana scena, która była dziełem p. L. Płotnikiewicz i p. N. Soboń.

                                                                                                      9 listopada 2018 r.


Z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Szkolne Koło Wolontariatu postanowiło uczcić to wydarzenie organizując w naszej szkole 9 listopada 2018 r. kiermasz ciast, ciastek, babeczek. Wolontariuszki: Blanka Urbanek, Amelia Adamczyk, Patrycja Wójtowicz, Kinga Wójtowicz, Natalia Szrom, Aleksanda Smoleń i Alicja Strugała zebrały kwotę 314 zł, która zostanie przeznaczona na wsparcie fundacji "Zdążyć z pomocą".

                                                9 listopada 2018 r.


 Narodowe Święto Niepodległości to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia Szkoła Podstawowa w Otałęży zaangażowała się w szereg działań upamiętniających 100. Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
W czasie pięknych, jesiennych dni uczniowie klas starszych wzięli udział w RAJDZIE ROWEROWYM do MIEJSC PAMIĘCI na terenie Gminy Czermin (kl. VII) oraz w BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI (kl. VIII). Z kolei kl. I-III wzięły udział w SZTAFECIE NIEPODLEGŁOŚCI.
W październiku uczniowie klasy VIII w ramach realizowanego projektu historycznego „Pierwsze lata niepodległej Polski” przedstawili różne aspekty związane z funkcjonowaniem odrodzonego państwa polskiego – wojskowe, prawne, edukacyjne i gospodarcze.
Cała społeczność naszej szkoły zaangażowała się akcję Kartka dla Powstańca w ramach ogólnopolskiego programu BohaterON – włącz historię! Celem tego przedsięwzięcia jest uhonorowanie i upamiętnienie Powstańców Warszawskich oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej. Patriotyzm, waleczność, odwaga, gotowość poświęcenia życia dla dobra Ojczyzny – to tylko kilka z wielu cech, za które współczesny człowiek może podziękować uczestnikom wydarzeń z 1944 roku. Udział w tym programie stał się dla naszych uczniów doskonałą okazją, aby tę wdzięczność wyrazić, pisząc symboliczne kartki dla Powstańców. Zarówno młodsze, jak i starsze roczniki chętnie podjęły inicjatywę. Wspólnymi siłami udało się przygotować przesyłki dla 105 Powstańców. Jesteśmy dumni z naszych uczniów!
Dla uświetnienia obchodów stulecia niepodległości dzieci z oddziału przedszkolnego, z klasy „0” oraz klas I-III pod kierunkiem wychowawczyń zaangażowały się w projekt „Śladami Orła Białego”, którego efektem końcowym były kąciki i gazetki patriotyczne, znajomość „Katechizmu polskiego dziecka” oraz „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”, co zostało zaprezentowane podczas akademii szkolnej oraz wieczornicy dla społeczności lokalnej.
Uczniowie z klas I – VIII zaangażowali się również w przygotowanie „Alfabetu Patrioty” oraz w konkurs kotylionów.


Pod koniec ubiegłego roku szkolnego klasa piąta zajęła II miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym przez fundację HPD. Nagrodą było dofinansowanie do 7-dniowego pobytu na Roztoczu w terminie 21-27 października. Na wyjazd zdecydowali sie niemal wszyscy uczniowie.
Oto relacja, z pobytu sporządzona na podstawie notatek, które podczas pobytu spisywali codziennie uczniowie wcielając sie w rolę reporterów.
Niedziela 21 października
Zebraliśmy sie pod szkołą, by wyruszyć do Kawęczynka na Roztoczu. Po sprawdzeniu obecności i pożegnaniu się z rodzicami wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu przywitał nas pan Piotr, który oprowadził naszą grupę po terenie ośrodka Ostoja Roztocze. Wszystkich najbardziej zaciekawiły znajdujące się tam zwierzęta: kozy, owce i królik. Po rozpakowaniu i zakwaterowaniu zjedliśmy obiadokolację. Kolejny dzień zapowiadał się bardzo ciekawie. (Sebastian i Paweł)
Poniedziałek 22 października.
Po śniadaniu wyruszyliśmy do Szczebrzeszyna, gdzie zwiedziliśmy kościół Św. Katarzyny, synagogę i cerkiew. Poszliśmy na cmentarz żydowski i katolicki. W programie tego dnia znalazła się również wycieczka piesza wąwozami lessowymi lasem Cetnar podczas, którego pan przewodnik opowiadał nam o roślinach: rzepaku, dziurawcu, krwawniku, rumianku, tytoniu, o drzewach: jodle, sośnie, lipie, dębach, bukach. Nauczyliśmy się rozpoznawać te rośliny i drzewa. Po obiadokolacji mieliśmy czas wolny dla siebie. (Marcelina i Wiktoria)
Wtorek 23 października.
Dzisiaj byliśmy w muzeum w Zwierzyńcu, gdzie obejrzeliśmy film o Roztoczu, oglądaliśmy eksponaty związane z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Następnie pojechaliśmy do olejarni w Ruszowie, gdzie usłyszeliśmy historię powstawania i tłoczenia oleju rzepakowego. W tym dniu pan przewodnik przygotował dla nas niespodziankę-zobaczyliśmy z bliska Koniki Polskie. (Kacper i Łukasz)
Środa 24 października.
Tego dnia naszym pierwszym punktem wycieczki była kapliczka na wodzie w Zwierzyńcu oraz zabytkowe centrum miasteczka. Chwilę potem zobaczyliśmy pomnik opisujący atak szarańczy na okolicę. Byliśmy też na Stawach Echo oraz w Muzeum Historycznym AK w Bondyrzu, gdzie obejrzeliśmy eksponaty wojenne. Odwiedziliśmy Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej oraz Sanktuarium w Krasnobrodzie i znajdującą się niedaleko ptaszarnię. Kolejnym punktem były kamieniołomy w Józefowie, gdzie odkrywaliśmy skamieniałości sprzed kilku milionów lat.
Czwartek 25 października.
Pierwszym punktem tego dnia był pomnik drewnianego chrząszcza w Szczebrzeszynie. Obok niego rosła jedna z najstarszych przypraw-bluszczyk kurdybanek, którą pokazał nam nasz pan przewodnik. Następnie wybraliśmy się do Zamościa, gdzie zwiedziliśmy zespół fortyfikacji i stare miasto oraz muzeum Arsenał, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów. Potem byliśmy w Katedrze Zamoyskiej. Pan przewodnik zaprowadził nas też do słodkiej krainy, którą była manufaktura słodyczy o nazwie Tęcza. Po zakupieniu pamiątek powróciliśmy do ośrodka. (Zuzia i Natalia)
Piątek 26 października.
Dzisiaj po śniadaniu pani podzieliła nas na grupy, mieliśmy przygotować teatrzyk na stole. Kiedy zabraliśmy się do pracy przyszedł pan przewodnik, który zaproponował nam grę terenową połączoną z testem naszej wiedzy. Najpierw w grę terenową wyruszyła grupa chłopców, po kilku minutach wyruszyły dziewczyny. Naszym zadaniem było rozpoznanie drzew, wyszukanie roślin, a przede wszystkim podążanie według mapy do oznaczonego celu oraz powrót do ośrodka. Okazało się, że dziewczyny były trochę lepsze od chłopaków. Po powrocie do ośrodka gorącymi oklaskami pożegnaliśmy najlepszego przewodnika na roztoczu pana Janusza Kapeckiego. Wróciliśmy do pracy nad naszym teatrzykiem. Każda z grup przedstawiła swój mini spektakl na stole, który bardzo spodobał się naszym paniom. Ten dzień był bardzo ekscytujący, chcielibyśmy go powtórzyć! (Bartek i Norbert)
Sobota 27 października.
Po śniadaniu spakowaliśmy się, pożegnaliśmy się z pracownikami ośrodka i o godzinie 9:30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Pod szkołą czekali na nas rodzice, którzy bardzo ucieszyli się z naszego powrotu. Pobyt na Roztoczu był bardzo udany i mamy nadzieję, że jeszcze tan wrócimy. (Paweł i Sebastian)


                                                           

 

                                                27 października 2018 r.


19 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku niepodległej…” poświęconym tematyce narodowowyzwoleńczej. Młodzi ludzie zostali zapoznani z sylwetkami wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego oraz przypomnieli sobie tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów Polski, poprzez okres zaborów, aż do I wojny światowej uwieńczonej odzyskaniem niepodległości. Członkowie zaproszonej grupy zarysowali także kontekst polityczny i ekonomiczny oraz zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów czy też uczestników powstania listopadowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki, wykorzystując muszkiety, XVIII - wieczną kosę czy tez broń z początków XIX wieku. Pokaz dla dzieci i młodzieży był niezwykle interesująca wędrówką w krwawą, ale chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.

 

                                                19 października 2018 r.


Dnia 17 października 2018r. uczniowie klas: I, II, III wraz z opiekunami : Joanną Klich, Natalią Soboń i Małgorzatą Hocheker udali się do pobliskiej pasieki. Pan Dariusz Wójtowicz przeprowadził zajęcia edukacyjno- warsztatowe z uczniami przedstawiając pracę pszczelarza . Na zakończenie spotkania wszyscy zostali poczęstowani różnymi rodzajami miodu. Było to interesujące spotkanie przebiegające w miłej atmosferze.
                                                       

 

                                                17 października 2018 r.


Dnia 12.10.2018 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy III we współpracy z kl. IV i V pod kierownictwem p. Małgorzaty Hocheker. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Punktem kulminacyjnym było pasowanie na nauczyciela. Pedagodzy niczym pierwszoklasiści musieli pokonać liczne przeszkody. Zadaniem ich było zaśpiewanie piosenki lub recytacja wiersza, namalowanie portretu p. dyrektor oraz udzielanie odpowiedzi na podchwytliwe pytania z ogólnej wiedzy . Każdy nauczyciel szkoły otrzymał dyplom. Na zakończenie akademii głoś zabrała p. Dyrektor, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

                                                12 października 2018 r.


W dniu 11 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI KLAS I-III, której celem było upamiętnienie STULECIA ODZYSKANIA przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.


 

                                                11 października 2018 r.


 

Dnia 10 października 2018 r. odbyło się pasowanie na ucznia. Uczniowie pierwszej klasy musieli udowodnić, że potrafią być dobrymi uczniami naszej szkoły recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz wykazując się wiadomościami z zakresu poruszania się po drodze, odpowiedniego zachowania w szkole oraz znajomości swojej ojczyzny. Po egzaminie nastąpiło uroczyste ślubowanie, pasowanie oraz błogosławieństwo. Na koniec pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami oraz przywitani piosenką przez uczniów klasy 2 i szkolną grupę teatralną.

 

                                                10 października 2018 r.

 


W czwartek 04.10.2018 r. wybraliśmy się do Czermina na zawody sportowe - piłka nożna dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Blanka Urbanek, Natalia Szrom, Alicja Strugała, Aleksandra Smoleń, Anna Brzdęk, Marcelina Bator;Kinga Wójtowicz, Paulina Bąk, Bartłomiej Kuraś, Krzysztof Pezda, Norbert Misiak, Sebastian Malec, Łukasz Sypek, Bartosz Urbanek, Kacper Owcarz, Paweł Polak. Drużyna dziewcząt i chłopców zdobyła II miejsce. GRATULUJEMY!!!

 

                                                4 października 2018 r.


W środę 03.10.2018 r. w naszej szkole odbył się jak co roku turniej piłki nożnej "dzikie drużyny". Zgłosiło się 4 drużyny: ZGODA FC:  Bartłomiej Szrom, Karol Gaj, Jakub Witaszek, Kamil Misiak. CRAZY OTAŁĘŻ: Grzegorz Skoczylas, Jakub Stefanowicz, Jakub Kusek, Dariusz Masajada:. POMPA TEAM: Michał Pęgiel, Jakub Polak, Piotr Smoleń, Bartłomiej Kuraś. MIEDŹ OTAŁĘŻ: Hubert Babiec, Hubert Matuszczak, Paweł Polak, Norbert Misiak. Drużyny grały system "każdy z każdym". Zwycięska drużyna to: CRAZY OTAŁĘŻ, II miejsce - POMPA TEAM; III miejsce - ZGODA FC; IV miejsce - MIEDŹ OTAŁĘŻ. Wszystkim zawodnikom dziękuję za udział w zawodach i fajną zabawę. Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Kindze Klich za pomoc w organizacji i prowadzeniu turnieju.

 

                                                3 października 2018 r.


 Nasza szkoła bierze udział w projekcie BohaterON W TWOJEJ SZKOLE, aby pokazać szerszemu gronu odbiorców o podejmowanych przez nauczycieli aktywnościach dotyczących wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

                                                2 października 2018 r.


Dnia 28.09. 2018 r. w szkolnej świetlicy dziewczyny wraz z panią przygotowały dla chłopców Turniej z okazji Dnia Chłopaka. Odbyły się quiz wiedzy, turniej odwagi, powagi i konstruktora. W jury zasiadły dziewczynki uczęszczające na świetlicę, które oceniały pracę i wytrzymałość swoich kolegów a w nagrodę wręczyły im samodzielnie przygotowane laurki oraz medale dla Super Chłopaka. Wszystkim chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.

 

                                                28 września 2018 r.


W dniu 21 września 2018 r. odbył się w naszej szkole BIEG NIEPODLEGŁOŚCI z klasą VIII, którego celem było upamiętnienie STULECIA ODZYSKANIA przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Wybraliśmy się na cmentarz w Otałęży, aby zapalić znicz na grobie NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA WOJSKA POLSKIEGO z września1939 roku.  

                                                21 września 2018 r.


W dniu 20 września 2018 r. odbył się w naszej szkole RAJD ROWEROWY, którego celem było upamiętnienie STULECIA ODZYSKANIA przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Wybraliśmy się na cmentarz w Otałęży, aby zapalić znicz na grobie NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA WOJSKA POLSKIEGO z września 1939 roku. Drugim punktem naszej wyprawy było złożenie kwiatów na POMNIKU BOHATERÓW WOJENNYCH w Czerminie, który powstał w HOŁDZIE 168 POLEGŁYM W I WOJNIE I ok 400 OFIAROM II WOJNY ŚWIATOWEJ.         

        

                                                20 września 2018 r.


 Dnia 3 września 2018 r. o godzinie 9:00 obyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 poprzedzone mszą świętą w  kościele parafialnym w Górkach.

                                                                                       3 września 2018 r.


12-13 13-14 14-15 15-16 16-17 17-18 18-19


 

 

 

 

 

Aktualizacja 10-listopada-2020